Kitap Özetleri

Ustam ve Ben Kitap Özeti

Edebiyatogretmeniyiz.com sitemiz sizlere okul derslerinde yardımcı olmak için hazırlanmış bir sitedir. Sitemizde istediğiniz tüm kitap özetler

ne yer verdik. Eksik kalmış kitap özeti istekleri istekleriniz var ise bize bildirmeniz yeterlidir. En kısa sürede sitemize eklenecektir. Kitap özetleri sayesinde kitabı okumadan tüm kitap karakterlerini öğrenecek, kitabın ne anlattığını anlayacaksınız.

İstediğiniz kitabı bulmak için tek yapmanız gereken hangi harfte bulunduğunu seçmek ve üzerine tıklamak. Ardından kitap özeti anında açılacaktır. Tüm kitap severlere iyi okumalar dileriz!

 

Kitabın Adı: USTAM VE BEN

Kitabın Yazarı: ELİF ŞAFAK

Yayın Evi: DOĞAN KİTAPÇILIK

Basım Yılı: 2013

Kitabın Konusu:

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistandan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.
Elif Şafakın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar…
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Kitabın Özeti:

Türk edebiyatının usta kalemlerinden biri olan Elif Şafak son zamanların modasına uyuyor ve O da Osmanlı tarihinden bir kesidi yeni kitabı olan Ustam ve Ben’e aktarıyor. Tabi söz konusu Elif Şafak oluncada ortaya mükemmel bir tarihi eser çıkıyor diyebiliriz.

Ustam ve Ben Osmanlı tarihinden bir kesit sunuyor fakat bu kesit diğerlerinden çok farklı. Elif Şafak tarihi gerçekler ile kendisinin mükemmel hayal gücünü harmanlıyor. Bunu yaparken de sadece Türk tarihinin değil dünya tarihinin en usta mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ı işin içine katıyor.

Bir karmaşanın içinde yükselen bir hayat ve tarihe taşlarla atılan unutulmaz imzaları konu alan kitap Osmanlı tarihindeki çekişmeleri mükemmel bir şekilde okurlarına sunuyor.

Kitap Yorumları: 

Hayatımda okumaktan en keyif aldığım kitaplar listemde ilk sırada yer alıyor insan kendini hikayede hissediyor. Okurken tarihi gerçekleri düşünmeden edemiyorum. İlginç bir eser olmuş. Tarihi niteliğine gelince düşünceler içinde kalıyorsunuz.. Şiddetle tavsiye ederim.. Mimar Sinan’ın hayatının bilinmeyen yönleri bu kadar güzel anlatılamazdı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.